Pokud pokukujete po nějaké válečné deskové hře, ale lehce tápete, o co vůbec jde, jste tady správně. Patří sem jenom deskovky simulující reálné historické konflikty, nebo si zabojujete také s armádou skřetů či robotů? Dozvíte se v článku a najdete tam i tipy na konkrétní válečné hry.
Wargames neboli válečné hry sahají daleko do minulosti. Jednoduché hry s vojenskou tematikou byste našli už ve starověku. Wargaming sloužil původně jako cvičební pomůcka pro muže, kteří se na simulacích válečných konfliktů učili nejrůznější strategie a taktiky, vojenské postupy a možné kroky nepřítele. Vznik moderních válečných deskových her pak spadá přibližně do 60. let 20. století.
Pomyslným otcem současných her se stal Charles S. Roberts, zakladatel herního vydavatelství Avalon Hill, s deskovkou Tactics, která je považována za první komerčně úspěšnou vojenskou hru moderního typu určenou pro masový trh. Prodeje dokázaly, že na trhu je místo pro promyšlené deskové hry, které ocení opravdoví hráči, a tak Avalon Hill brzo musel bojovat s konkurencí. Na počátku 70. let zaznamenal wargaming masivní nárůst popularity, čímž začal jeho zlatý věk.
Žádnou obecně platnou definici vojenských her nenajdete. Za wargames se většinou považují deskovky zaměřené na vojenskou stránku konfliktu, zpravidla skutečného historického střetu, ale výjimkou nejsou ani futuristické sci-fi či fantasy bitvy, fiktivní války nebo boje z alternativní historie (dějinami inspirované situace s hypotetickým průběhem, například jaderná válka mezi SSSR a USA). Vyberou si tak jak milovníci historie, tak i fanoušci magie, špičatých uší nebo prvotřídní vesmírné technologie či nepřátelských emzáků.
Často proto dochází k různým interpretacím a rozepřím o tom, co je a co není válečná desková hra. Tematicky je nabídka velmi široká, ale patrně nejoblíbenější kategorií jsou deskové hry odehrávající se za 2. světové války. Hned v závěsu následuje americká občanská válka a napoleonské války.
Některé deskovky mají spíš jednodušší komponenty, některé naopak velmi propracované miniatury, ale je třeba říct, že válečné hry vynikají především samotným průběhem hry a méně herním materiálem. Patří k tematicky nejsilnějším hrám. Historické kousky stojí na poctivém výzkumu a bádání – to se promítá i do hraní a herního zážitku, který příběhově často předčí i vymazlené RPG hry. Díky tomu si podstatně rozšíříte své historické znalosti. U některých deskovek vám navíc dějinné poznatky přijdou vhod a pomůžou vyhrát celou hru.
Na druhou stranu vám taktická rozhodnutí a strategie dají pořádně zabrat, válečné hry se v tomto směle vyrovnají i ameritrash nebo euro hrám. Počítejte s tím, že je ve hře potřeba sledovat spoustu proměnných. A hned ze startu si musíte nastudovat složitá několikastránková pravidla, která si zapamatujete až po pár partiích. Na jednu hru si vyhraďte několik hodin a dostatek místa. Válečné deskové hry nejenže trvají delší dobu, ale bývají často i prostorově náročnější. Někomu nemusí vyhovovat ani faktor náhody simulující nepředvídatelnost skutečných bitev.
Válečné deskové hry se odehrávají v různých časových obdobích a pokrývají vše od malých potyček až po rozsáhlé extrémně detailní střety a dokonce i globální války. Dají se rozdělit podle různých kritérií, ale jedna deskovka zapadá do více kategorií. Nejjednodušší rozčlenění historických kousků je patrně podle doby, ve které se hra odehrává:
O něco zajímavější je dělení podle bojových operací.
Setkáte se i s tzv. Grand Strategic Games, které si zahrají celé týmy hráčů. Pravidla jsou velmi detailní a hrací doba extra dlouhá. Nejčastěji jde o deskovky simulující celou 2. světovou válku.
Válečné deskové hry se dělí také podle dalších aspektů. Populární jsou třeba hry zaměřené na letecké či námořní bitvy. Dalším kritériem jsou herní mechanismy.
I když jsou válečné hry obecně složitější než ostatní deskovky, najdete mezi nimi několik úrovní obtížností. Je to ale velmi individuální. Hra se zdánlivě jednoduššími pravidly nemusí být vždycky snazší na hraní, protože budete muset například sledovat více situací.
Nemají spoluhráči čas? Nevadí. Mezi válečnými hrami najdete deskovky i pro jednoho, které si zahrajete sami. Jejich obliba roste nejen mezi wargamery, nabízí totiž plnohodnotné hraní, zajímavá témata a nejrůznější herní mechaniky. Povedeným kouskem je například Fields of Fire 2 nebo Comanchería: Vzestup a pád říše Komančů.
Válečné deskové hry nejsou ani tak o vítězství jako o zážitku. Pokud máte v okolí nějakého ostříleného wargamera, poptejte se ho, co ho na hraní nejvíce baví. Nevíte, jakou deskovkou začít? Napište nám na info@planetaher.cz nebo se zastavte u nás na prodejně, rádi vám s výběrem poradíme.