Začít s barvením figurek může být výzva, ale s trochou trpělivosti a správnými technikami zvládnete svou první miniaturu levou zadní. Zjistěte, jak připravit miniaturu na malování, jak vybrat správné barvy a nanášet jednotlivé vrstvy tak, aby vaše figurka vypadala skvěle, i když teprve začínáte. Ale pozor – malování figurek do deskovek je vysoce návykové.
Jak začít s barvením figurek a co všechno k tomu budete potřebovat, už víte z předchozího článku. Pokud patříte k úplným nováčkům, na začátku vás čeká výběr správného vybavení – barev na figurky, lepidel, štětců, sprejů a dalších pomocníků, jako jsou například palety nebo držáky na figurky existuje plno. Vše si můžete usnadnit pořízením starter packů, vyhnete se tak složitému a mnohdy zdlouhavému výběru a rovnou se budete moci pustit do své první figurky.
Malování první figurky bývá nejtěžší. Musíte se zkrátka odhodlat a nebát se, že to zkazíte. I když první model nebude úplně podle vašich představ, časem se zlepšíte a dotáhnete barvení figurek k dokonalosti. Častou chybou začátečníků bývá, že chtějí mít model kompletně celý slepený, než se pustí do malování. To můžete vidět i u některých borců, kteří své umění předvádějí na YouTube nebo Instagramu. Zpravidla se ale vyplatí vybrané části, jako jsou nárameníky, štíty nebo zbraně, nabarvit zvlášť. Nemusíte se pak bát, že barvu přetáhnete někam, kde nemá co dělat.
A poslední rada, než se vrhnete na malování figurek, je: starejte se o svůj štětec. Barvy nabírejte spíše méně než více a pozor na roztřepené štětiny. Pravidelně štětec vymývejte od barvy a ještě za vlhka mu vytvarujte špičku do původní podoby. A hlavně ho nikdy neodkládejte do kelímku špičkou dolů.
Svatou trojici představují barvy typu base, shade a layer.
Názvy se liší u jednotlivých výrobců. Označení Base, Shade a Layer používá například Citadel Colour z dílny Games Workshop, naproti tomu The Army Painter označuje Shade barvy jako Wash a Base jako Warpaints. Barvy od The Army Painter poznáte i podle víček – bílé víčko symbolizuje základové barvy, oranžová víčka představují Washe, černá víčka jsou metalické barvy apod. Barvy na figurky jednotlivých značek jsou si svým využitím velmi podobné a pracuje se s nimi takřka stejně.
Setkáte se i s tzv. kontrastními barvami, které v podstatě kombinují base a shade barvy v jednom. Jednou barvou tak vytvoříte všechny efekty. Počítejte ale s tím, že figurka nebude vypadat až tak precizně. Výhodou těchto barev je, že malování zvládnete rychleji. Pod značkou Citadel Colour je najdete pod označením Contrast, od The Army Painter jako Speedpaint. Nechybí ani barvy na figurky s pojmenováním Technical či Effect nebo přímo s názvem efektu, jako je třeba zaschlá krev, popraskaná zem, zmrazky nebo sliz, který jimi vytvoříte. Ty slouží k vylepšení a ozvláštnění figurky.
Můžete zvolit pomalejší, ale preciznější proces nanášení jednotlivých vrstev barev různých odstínů, nebo rychlejší, ale ne tak detailní malování jednou barvou.
Nejprve si musíte připravit figurku. Pilníkem ji zbavte případných otřepů a odmaštěte ji mýdlovou vodou. Nechte figurku dokonale uschnout. Následně naneste podkladovou vrstvu ve formě primeru. Ten může být ve spreji nebo v lahvičce a slouží k tomu, aby barvy dokonale chytly na miniaturu. Barva primeru může ovlivnit další vrstvy. Bílý podklad zvýrazní barvy, na černém budou o něco tmavší. Nejjednodušším způsobem je použít sprej.
Primer pořádně promíchejte. Pokud malujete jednu figurku, uchyťte ji do držáku, bude se vám s ní lépe pracovat. Barvíte celou armádu? Přilepte modely pomocí oboustranné pásky na kus kartonu. Ideálně stříkejte primer někde venku nebo v dobře větraných prostorech. Dodržujte vzdálenost od figurek přibližně 15–20 cm a různě je otáčejte, aby se primer dostal všude. Pozor na příliš silnou vrstvu, mohla by zalepit detaily.
Jakmile primer zaschne, sáhněte po základové barvě. Barvu nenabírejte přímo z lahvičky, dejte si ji trochu na paletu a lehce rozřeďte vodou. Je lepší nanést více tenčích vrstev než jednu hutnou, aby se zachovaly detaily figurky. Barvu nechte pořádně zachnout. Pokud se vám v této fázi něco nepovede, můžete to snadno opravit.
Po zaschnutí základové barvy se můžete vrhnout na stínování barvami typu wash nebo shade, které dodají figurkám texturu a hloubku. Jsou daleko tekutější, proto se jednoduše rozprostřou po celé ploše a zatečou do skulin a záhybů, kde vytvoří stíny. Pak si posviťte na detaily s layer barvami. Na pomoc si vezměte tenký štětec a opřete si ruku tak, aby se vám netřásla. Figurku ideálně uchyťte do držáku. Zvýrazněte hrany a ohraničení i jiné detaily.
Planeťácký tip
Shade barvy jsou velmi řídké, je fajn pořídit si držák na barvu, abyste kelímek omylem nepřevrhli. Všechny praktické pomůcky najdete v herním příslušenství.
Hezké detaily vykouzlíte také pomocí metody drybrush = techniky suchého štětce. Ta je vhodná také pro ty, kterým chybí pevná ruka nebo trpělivost s nanášením layer barev. Barvy na drybrush mají jinou konzistenci, jsou více tuhé, ale můžete použít i base či layer barvy, akorát je budete déle otírat. Na štětec naberete barvu, téměř dosucha ho otřete do ubrousku a teprve potom aplikujete na figurku tak, že lehce přejedete po vystouplých hranách a detailech (nejlépe jen jedním směrem). Nebojte se, i po otření zůstane na štětci dostatek pigmentu. Štetce na drybrushing mívají seříznutou hranu, aby měly co největší kontakt s miniaturou, nebo jsou kulaté. Ideálně volte světlejší odstíny barev.
Lak tvoří poslední ochrannou vrstvu, která figurku chrání před poškozením a nečistotami. Barvy na miniaturách déle vydrží a jen tak se nesetřou. Lak seženete ve spreji i v lahvičkách pro nanášení štětcem. Jsou v matném i lesklém provedení. Mat se hodí třeba na pokožku, lesk je ideální na barvení kovových prvků, například zbroje. Na větší množství figurek se vyplatí pořídit sprej, jednu dvě figurky zalakujete i štětcem.
Při barvení figurek kontrastními barvami nanesete na figurku základní barvu a zároveň ji vystínujete. Výhodou je, že za pár minut získáte poměrně slušně vypadající model, není to sice stejné jako klasické malování, ale pomocí těchto barev dosáhnete skvělých výsledků. Ve wargamingu by patrně takové miniatury neobstály, ale pokud si chcete namalovat figurky do své oblíbené deskovky, je to skvělá volba. Když modelu dobarvíte ještě pár detailů, originální miniatura je hned na světě.
Kontrastní barvy se nanášejí na figurky opatřené primerem, ideálně ve světlém odstínu, s těmi kontrastní barvy fungují nejlépe (tmavší barvy můžou vystupovat a nebudou 100% zakryté). Pozor na bublinky a také si pohlídejte, abyste jedno místo nepřetírali vícekrát, ztmavlo by. V podstatě nejde o nic jiného, než přetřít celou figurku a roztírat vzniklé „kaluže“. Místa, kde ulpí více barvy, poťukejte štětcem zbaveným barvy (jednoduše ho otřete do ubrousku). Pokud chcete dosáhnout ještě lepších výsledků, můžete miniaturu nastříkat nejprve černým primerem a potom pod určitým úhlem bílým. Figurka získá dojem, že na ni z jedné strany svítí slunce. Efekt zůstane zachován i po nanesení kontrastní barvy. Nakonec nezapomeňte na zalakování.
Pokud se vám stane, že někde přetáhnete, dá se to opravit nanesením bílé barvy, na kterou poté použijete opět barvu kontrastní.
Byla by škoda nechat stát krásně namalovanou figurku na nudném podstavci. Kromě barev tu můžete použít i nejrůznější dekorace, jako jsou různobarevné trsy trávy – svěží zelené nebo spálené jako po bitvě, štěrk, písek i sníh. Pusťte fantazii ze řetězu, možností existuje plno a vše se bude odvíjet od vaší představivosti. Pokud barvení figurek propadnete, je možné, že budete hledat i další modelářské vybavení, pomocí kterého si komponenty dotvoříte k obrazu svému