Společenská hra mikádo představuje klasiku, kterou si oblíbili hráči po celém světě. Ocení ji menší děti i dospělí. Trénujte trpělivost, soustředění a jemnou motoriku. Pravidla mikáda jsou velmi jednoduchá, přesto hra vyžaduje strategické myšlení a plánování. Prověřte svou pevnou ruku a naučte se hrát mikádo.
Kromě toho, že vás mikádo zabaví na dlouhé hodiny, rozvíjí také řadu dovedností. Zdokonalíte se tak v jemné motorice a koordinaci ruka–oko. Tato klasická společenská hra vyžaduje naprosté soustředění a pozornost, byť jen malé rozptýlení může znamenat ztrátu mikádo tyčinky a tím i bodů. Abyste dosáhli nejvyššího skóre, neobejdete se bez strategického myšlení a logického uvažování, které vám pomůže určit, jakou tyčinku vybrat a v jakém pořadí. Hodit se vám bude také schopnost predikce a odhadu – plánujte a odhadujte možné důsledky svých tahů i kroky protihráčů.
Existují dva způsoby, jak hrát mikádo. Buď si dáte za cíl získání nejvyššího počtu bodů nebo počtu tyčinek. Průběh hry je pak stejný.
● Mikádo tyčinky uchopte do ruky a opřete je kolmo k hrací ploše. Nepotřebujete žádnou speciální podložku, můžete hrát na stole i na zemi.
● Náhlým uvolněním dlaně nechte tyčinky dopadnout, můžete je k hrací ploše také přitisknout dlaní a než je uvolníte, lehce s nimi zakružte.
● Mikádo tyčinky se rozmístí do unikátní pozice a vy můžete začít vybírat.
● Hráč musí tyčinku odebrat rukama tak, aby se nedotkl jiné tyčinky. Tyčinky sbíráte, dokud nepohnete s ostatními. Pokud se hýbne jiná tyčinka, než pro kterou jste sáhli, je na řadě další hráč po směru hodinových ručiček.
● Pokud získáte tyčinku mikádo nebo mandarin (poznáte je podle barvy) můžete si s nimi pomoct při vytahování ostatních tyčinek.
● Každá tyčinka má jiný počet bodů. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů/tyčinek.
Nejčastěji se hraje na 5 kol, ale můžete pokračovat do sesbírání všech mikádo tyčinek. Skóre zaznamenávejte průběžně nebo ho sečtěte až na konci. Pokud hrajete na body, nemusí se vítězem stát hráč s nejvíce tyčinkami, ale ten, který si šikovně vybral ty správné.
Hra se tradičně skládá z 41 tyčinek s maximálním počtem 170 bodů. Tyčinky jsou barevně odlišené a každá barva má jiný počet bodů.
Bambusové/dřevěné mikádo:
● mikádo (1×) – modrá spirála, 20 bodů,
● mandarin (5×) – červená/modrá/červená/modrá/červená, 10 bodů,
● bonzen (5×) – modrá/červená/modrá, 5 bodů,
● samuraj (15×) – modrá/žlutá/červená, 3 body,
● kuli (15×) – modrá/červená, 2 body.
Plastové mikádo:
● mikádo (1×) – bílá, 20 bodů,
● mandarin (5×) – zelená, 10 bodů,
● bonzen (5×) – modrá, 5 bodů,
● samuraj (15×) – žlutá, 3 body,
● kuli (15×) – červená, 2 body.
Plastové mikádo tyčinky jsou celobarevné na rozdíl od těch bambusových/dřevěných, kde jsou jen barevné pruhy. Někdy místo bílé tyčinky najdete v balení černou. Body si můžete určit i podle sebe, ale platí, že čím menší počet od každé barvy, tím větší hodnota tyčinky.
Tradičně se mikádo vyrábělo ze dřeva, respektive z několika druhů dřevin (každý typ tyčinky se vyrobil z jiného dřeva, např. mikado z ořechu, mandarin z třešně apod.). Dřevěné mikádo představuje tradiční a estetickou volbu, bývá ale náchylné na vlhkost a může se štípat. V současnosti je velmi oblíbený bambus, který je příjemný na dotek a dodá hře na autenticitě. Není ale tak odolný jako plast. Plastové mikádo se snadněji udržuje, působí ale méně tradičně a hladší povrch může ztížit zachycení tyčinek.
Pokud vás baví mikádo, poohlédněte se po dalších hrách, které potrénují vaši zručnost. Mezi dlouhodobě oblíbené patří třeba Jenga, kterou seženete v různých provedeních.