Rádi byste si zahráli jednu z klasických deskových her, jako je halma, mlýn nebo dáma, ale nevybavujete si přesná pravidla a v krabici chybí návod? Poradíme vám, jak se hraje dáma, mlýn i halma a doporučíme pár triků pro snadnější vítězství. Víte, že z klasických stolních her vycházejí i některé moderní abstraktní deskovky? Dozvíte se v článku, o jaké tituly jde.
Deskovky halma, mlýn i dáma patří mezi klasické stolní hry, které baví celé generace malých i velkých hráčů. Na první pohled jednoduché hry mají velmi promyšlené herní mechanismy. Všechny tři typy her patří do specifické kategorie abstraktních deskových her, ve kterých musíte taktizovat, předvídat tahy protihráče a dopředu promýšlet strategii. Abyste dosáhli vítězství, neobejdete se bez logického uvažování.
Oprašte retro hry a užijte si s nimi deskoherní odpoledne. Pokud si už nepamatujete, jak se hrají a návod nemůžete nikde najít, přinášíme vám základní pravidla halmy, dámy a mlýnu.
Hra dáma je určená pro 2 hráče. Hraje se na šachovnici 8 × 8, soupeři mají na začátku hry každý po 12 kamenech (12 tmavých a 12 světlých kamenů). Existuje řada variant, jak tuto hru hrát. Prostudujte si základní pravidla.
Pokud vás základní verze hry dáma přestane bavit, zvolte jednu z dalších variant. Oblíbenou obměnu představuje třeba žravá dáma – stejná pravidla s tím rozdílem, že vyhrává hráč, který se nejdříve zbaví svých kamenů. Staví tedy své kameny tak, aby je protihráč musel přeskočit. Můžete hrát také na šachovnici 10 × 10 s 20 kameny, skákat i směrem dozadu nebo po kolmých liniích (všemi osmi směry). Fantazii se meze nekladou a záleží jen na vás, jak si hru ozvláštníte.
Stolní hra halma je velmi podobná dámě. Hrací deska může být čtvercová (klasická halma), nebo trojúhelníková (známá také jako čínská dáma). Podle typu halmy je hra určená pro 2–6 hráčů.
Planeťácký tip
Rozmístěte své figurky tak, abyste v jednom tahu dostali figurku co nejdále, nebo využijte strategii blokování soupeře. Zabráníte mu v podobně dlouhých skocích. Můžete mu také obsadit jedno místo v „domečku“, takže se mu nepodaří obsadit všechna cílová místa.
Další klasiku pro dva hráče představuje hra mlýn, která vznikla už před naším letopočtem v Egyptě. Hrací deska má většinou tvar čtverce s 24 průsečíky, na které se umisťují kameny. I zde se setkáte s několika variantami hry mlýn.
Tahy si rozmýšlejte tak, abyste v prvním kroku vytvořili mlýn na jedné pozici a v dalším tahu na druhé pozici (jediným tahem otevřete hotový mlýn a zároveň uzavřete nový). Tím pokaždé vyřadíte jeden kámen protihráči.
Klasiky si z naší nabídky vybere i ten nejnáročnější uživatel. Magnetická dáma je ideální na cesty a tuhle seženete i v kombinaci s mlýnem nebo šachy. Oblíbenou kombinací je také mlýn a halma v dřevěném provedení.
Pokud máte rádi herní mechaniky abstraktních deskovek, ale retro hry vás po čase přestanou bavit, vyzkoušejte něco trochu jiného. Existují totiž moderní deskovky, které z klasických stolních her vycházejí. Může jít například o oblíbený Hive či Kensington nebo méně známou hru Othello. Bavit vás bude také Quoridor Classic, Quantik nebo Squadro.